Zielony System
ZielonySystem.plCiekawostki › Trzęsienie ziemi – nieodwracalna katastrofa

Trzęsienie ziemi – nieodwracalna katastrofa

, jest jednym z najbardziej przerażających ów, jakie mogą spotkać naszą planetę. W największym uproszczeniu, polega ono na rozładowaniu naprężeń, które drzemią głęboko w ziemi. Jest to katastrofa żywiołowa, która nierzadko kończy się setkami ludzkich ofiar. Główne skutki trzęsień ziemi, to między innymi tworzenie się szczelin w powierzchni ziemi, obrywy i zapadliska na terenach górzystych, odłączenie pewnych części stałego lądu, powstawanie wodospadów, jezior oraz druzgocące w skutkach – .

Gdzie najczęściej?

Państwami, które najczęściej są nawiedzane przez ten kataklizm, są między innymi:Sumatra, Japonia, Chile oraz niektóre rejony USA. Są to państwa znajdujące się zna złączeniach płyt tektonicznych, a to właśnie ich tarcia powodują trzęsienia ziemi.

Czy można temu zapobiec?

Trzęsienie ziemi, jest tak przerażające, głównie dlatego, iż nie można go zatrzymać. Mimo kilkudziesięciu lat pracy wielu naukowców i badaczy, nie wymyślono sposobu, który mógłby je zastopować. Jedyne na czym możemy się skupić, to sprawienie, aby jak najbardziej zniwelować jego katastrofalne skutki, budując między innymi wytrzymalsze i bardziej giętkie konstrukcje, które pod jego wpływem, nie będą się zawalać, zabijając przy tym niewinnych ludzi.

– idealne rozwiązanie

Dla tych, którzy mimo całej przerażającej aury, jaka na przestrzeni lat wytworzyła się wokół trzęsień ziemi, są ciekawi, jak się je odczuwa, doskonałym rozwiązaniem może okazać się wizyta w symulatorze, który na chwilę przenosi nas w środek tego kataklizmu.

Symulator taki, jest dostępny od listopada zeszłego roku, w warszawskim Centrum Nauki im. „Kopernika”.Stymulowany wstrząs o sile 5,5 stopnia w skali Richtera, w niezwykle rzeczywisty sposób pokaże ciekawskim, jak silne i przerażające jest to zjawisko.

Warto korzystać z takich urządzeń jak symulatory, także trzęsienia ziemi. Wiemy dzięki takim maszynom jak możemy my się zachować w krysysowej sytuacji i jak nasz organizm reaguje na takie zagrożenia.

Powiązane artykuły
Warto poczytać