Zielony System
ZielonySystem.plCiekawostki › System monitoringu warunków klimatycznych

System monitoringu warunków klimatycznych

Powodzie, wichury wietrzne, trzęsienia ziemi i silne sztormy – to klęski żywiołowe, którym mimo usilnych starań człowiek w dalszy ciągu nie jest w stanie zaradzić. Nie umiemy ich powstrzymać, warto więc nauczyć się ostrzegać i alarmować przed nimi ludzi, którzy zamieszkują niebezpieczne tereny. Dzięki takiemu prewencyjnemu działaniu, jesteśmy choć częściowo zmniejszyć szkody wywołane przez kataklizmy.

i Osłony Kraju

W roku 1999, ówczesny rząd Polski, zdecydował o utworzeniu aparatu wczesnego ostrzegania, który będzie monitorował sytuację meteorologiczną oraz hydrologiczną na terenie całego kraju. I tak powstał SMOK -  System Monitoringu i Osłony Kraju, który jest pod kierownictwem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. System monitoringu, zawiera 1100 instalacji, które zbierają dane z poszczególnych rejonów Polski. Ich rozmieszczenie jest wprost proporcjonalne do zagrożeń jakie występują na danych terenach, dlatego też więcej stacji monitoringu znajduje się na południu niż na północy kraju.

Jakie są efekty działalności SMOK-a?

Dzięki niemu, odpowiednie jednostki zarządzające, mają wgląd do monitorowanego materiału, który jest gromadzony, a następnie analizowany. Dane te są wykorzystywane do prognozowania oraz przewidywania zagrożeń naturalnych. Dają one również możliwość tworzenia krótkoterminowych prognoz hydro-oraz meteorologicznych oraz alarmowania zagrożonch terytoriów.

Wiedząc, że specjalne służby dbają o nasze bezpieczeństwo ze strony matki natury, warto zabezpieczyć się przed innymi niebezpieczeństwami np. złodziejami. SatSystem alarmy łódź to firma montująca alarmy na terenie całego województwa łódzkiego.

Powiązane artykuły
Warto poczytać