Zielony System
ZielonySystem.plCiekawostki › Spalarnie śmieci – koniec z wysypiskami

Spalarnie śmieci – koniec z wysypiskami

Wszystkie miasta na świecie generują całe tony śmieci, niestety większość z nich wszystkie te śmieci składuje, a następnie przysypuje ziemią. Takie składowiska to istna bomba ekologiczna, która ulega rozkładowi dopiero po wielu tysiącach lat. Dlatego naukowcy opracowali specjalną metodę spalania śmieci, dzięki czemu nie zalegają one na wysypiskach.


Dlaczego spalanie w domu nie jest ekologiczne


Wiele osób uważa, że jeśli spalanie w spalarniach jest ekologiczne, to i spalanie we własnym piecu nie szkodzi planecie. Niestety domowy piec spala śmieci w dużo niższych temperaturach niż ten specjalistyczny w spalarniach. Dodatkowo Spalarnia śmieci posiada szereg filtrów umieszczanych na kominach. Dzięki nim do atmosfery uwalnia się niewielka ilość szkodliwych substancji.


Ekologiczna przyszłość


Dzięki nowoczesnym spalarniom śmieci nie trafiają do gleby, dzięki czemu wody gruntowe pozostają czyste. Wielkie aglomeracje mają obecnie ogromne problemy z miejscem na nowe wysypiska. Okoliczni mieszkańcy nie chcą mieszkać w pobliżu wysypiska i nie przekonują ich zwolnienia podatkowe jako rekompensata zapachów. Spalarnie rozwiązują ten problem, wymagają jednak dużych nakładów finansowych i nie każde miasto decyduje się na taką inwestycję.

Powiązane artykuły
Energia w domu - ekonomiczny opał
Energia w domu – ekonomiczny opał
Ekologia to sprawa niebagatelna. Juz od najmłodszych lat przypomina się nam o... (dalej...)
Wpływ spalin samochodowych na środowisko
Wpływ spalin samochodowych na środowisko
Trudno uciec od problemu zanieczyszczenia środowiska jakiemu sprzyja użytkowanie... (dalej...)
Warto poczytać