Zielony System
ZielonySystem.plDom & Ogród › Kwaśne deszcze zagrożeniem dla fauny i flory

Kwaśne deszcze zagrożeniem dla fauny i flory

„Kwaśne deszcze” to hasło, które często pojawia się w mediach. Co tak naprawdę oznacza i jaka jest przyczyna tego zjawiska? Kwaśne deszcze to opady odczynie pH mniejszym niż 5,6 (czyli kwaśnym). Tworzą się w wyniki fuzji wody i gazów powietrza, w tym dwutlenku siarki, trójtlenku siarki, tlenku azotu, siarkowodoru i dwutlenku węgla, chlorowodoru, które zostały emitowane na skutek spalania paliw. Winowajcą jest więc głównie przemysł, wybuchy wulkanów czy wyładowania atmosferyczne (ostatnia kuriozalna pogoda na terenie Polski dowodzi,że te pojawiają się coraz częściej). Zjawisko to opisane było już w XVII wieku, jednak dopiero niedawno zaczęto się tym interesować bardziej. Wiele osób zaczęło również zastanawiać się nad tym jak ochronić domy czy jego elementy, które skazana są na deszcze. W ten sposób popularne stały między innymi .

Właśnie dlatego powstały poręcze kwasoodporne

Najpoważniejsze skutki kwaśnego deszczu to jednak nie zniszczenia domów (poręcze kwasoodporne są naprawdę skuteczne), ale zmiana roślinności. Zakwaszona gleba posiada więcej szkodliwych dla drzew metali takich jak aluminium. To powoduje uszkodzenie korzeni roślin i zabicie wiele owadów (można ich nie lubić, ale niektóre są pożyteczne). Zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie również na życie ptaków, które żyją nad kwaśnymi wodami.

poręcze kwasoodporne

To, co da się ochronić…

Jak można temu zapobiec? Przede wszystkim należy rozważnie i oszczednie używać energią i spalać jak najmniej szkodliwymi technikami. Świat posiada ekonomiczne źródła energii, po któe warto sięgnąć. A jeśli chcemy ochronić dom – poręcze kwasoodporne wystarczą. Lepiej zadbać o roślinność w ogrodzie.

W elementach budynku, które narażone są na deszcze i inne opady atmosferyczne warto zamontować poręcze kwasoodporne, które nie pokryją się rdzą.

Powiązane artykuły
Warto poczytać