Ferie spędzone w górach to marzenie niejednej osoby. Jest to idealny wypoczynek dla młodzieży, osób starszych, rodzin z dziećmi. Góry przyciągają niezwykłym urokiem i ciekawymi atrakcjami – zarówno w czasie zimy, jak i lata. Podczas wędrówek górskich trzeba jednak zachowywać szczególną ostrożność. Niebezpieczeństwa związane są zwłaszcza z różnymi warunkami pogodowymi. Na co należy zatem uważać?

źródło: www.interia.pl
Bardzo niebezpieczny może być silny wiatr, zwłaszcza halny. Wiatr może znacząco wpływać na stan psychiczny – silne porywy u niektórych wywołują lęk, poczucie niepokoju czy zagubienia. Jednocześnie mogą się również pojawiać dolegliwości fizyczne. Sam wiatr często sprawia, że odczuwamy spadek sił, szybciej wyziębia się nasz organizm i mamy trudności z chodzeniem. Poza tym silny wiatr jest też niebezpieczny z tego względu, że doprowadza do łamania się gałęzi oraz drzew.

źródło: podroze.pl
Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest mgła, która w górach bywa dość gęsta. Mgła znacząco ogranicza widoczność i powoduje, że trudno jest określić swoje położenie i kierunek dalszej wędrówki. We mgle bardzo szybko można się zgubić i ciężko jest ocenić możliwe zagrożenia, na przykład spadek stoku. Poza tym powoduje ona uczucie dezorientacji, a nawet paniki.

źródło: drytooling.com.pl
Zagrożeniem występującym w górach są oczywiście również lawiny. Mogą one pojawić się nawet, gdy nie ma za dużo śniegu. Lawiny są bezpośrednim zagrożeniem dla życia wędrowców. Dlatego należy zawsze sprawdzać ryzyko lawinowe i dowiedzieć się przez jakie miejsca przechodzi szlak – czy są one narażone na zejście lawiny.