Zielony System
ZielonySystem.plCiekawostkiCiekawostki motoryzacyjne › Jak zadbać o to, by samochód był bezpieczny?

Jak zadbać o to, by samochód był bezpieczny?

Coraz częściej mówi się o tym, ze do wielu wypadków na drogach przyczynia się niesprawność techniczna samochodów. Dlatego dbanie o stan techniczny pojazdów jest tak bardzo ważne. A zwracać uwagę trzeba naprawdę na wiele elementów. Dlatego kierowcy muszą dokonywać regularnych przeglądów, które są obowiązkowe. Powinni również samodzielnie sprawdzać, w jakim stanie jest ich , by nie stwarzać na drodze zagrożenia.

Przeglądy obowiązkowe kierowcy muszą wykonywać co roku, w określonym terminie. Takie przeglądy wykonywane są w specjalistycznej placówce. Fachowcy przyglądają się różnym elementom auta i sprawdzają ich stan. Jeżeli znajdą jakieś usterki, to właściciel musi dokonać niezbędnych naprawa. Jeżeli nie znajdą nic niepokojącego, to samochód przejdzie taki przegląd pozytywnie.

A na co uwagę musi zwracać sam właściciel? Ważne jest, by dbał o stan opon. Należy kontrolować ciśnienie w oponach – co najmniej raz w miesiącu oraz stan bieżnika, czyli jego grubość. Bardzo istotny jest również stan hamulców. Należy zwracać uwagę na różne niepokojące objawy – piszczenie w czasie hamowania, trudność z działaniem pedału hamowania lub pulsowanie w czasie jego używania. Jak najszybciej wtedy należy udać się do mechanika i skontrolować stan hamulców.

Dbać trzeba również o światła. Sprawdzajmy ich sprawność – a dotyczy to kierunkowskazów, świateł stopu, mijania czy świateł drogowych. Kiedy dbamy o stan naszych samochodów, jazda nimi będzie bezpieczna dla nas i innych osób.

Powiązane artykuły
Warto poczytać